poniedziałek, 27 maja 2013

Museum of Modern Art

muzeum sztuki nowoczesnej mieszczące się na Manhattanie w Nowym Jorku. Ekspozycje prac ze zbiorów Muzeum oraz wystawy czasowe prezentujące malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę, fotografię, film, video, instalacje, nowe media. 
 
Data założenia 1939 

MoMA to skrót od angielskiego Museum of Modern Art czyli właśnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Założenia przyjęte w dobie Wielkiego Kryzysu przez Abby Rockefeller, Lily Bliss i Corneliusa Sullivana - twórców nowojorskiej galerii - szokowały już pierwszych odbiorców. Stawianie na nowe, niczym nieskrępowane poszukiwania w sztuce współczesnej stanowiły osobliwy kontrast dla kryzysu gospodarczego. Być może właśnie to, paradoksalnie, zadecydowało o sukcesie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Spektrum działalności galerii obejmuje sztukę schyłku 19. wieku i sięga aż po najnowsze kierunki działalności artystycznej. Zarówno rozumianej dość konwencjonalnie, zahaczającej o główne dyscypliny sztuk plastycznych - malarstwo czy rzeźbę - ale również otwartej na całkiem nowe formy i treści.
 
 
Oprócz typowych dzieł sztuki muzeum zawiera również bogatą bibliotekę, jak i zbiór informajci na temat twórców sztuki nowoczesnej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku może się poszczycić ogromną kolekcją, obejmującą między innymi malarstwo, rzeźbę i fotografię, ale również kilkusettysięczną kolekcję książek poświęconych sztuce oraz jej najważniejszym kontekstom.


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku stanowi jednak również ciągłe źródło inspiracji dla innych ośrodków. Pokrewne galerie znajdziemy dziś w Londynie (Tate Modern) czy Niemczech (Berlin Hamburger Bahnhof), ale również w Polsce, gdzie Muzea Sztuki Nowoczesnej działają w Warszawie i w Krakowie.


1 komentarz:

  1. Krótko, zwięźle i na temay ;-) czekam z niecierpliwością na kolejny posy :)

    OdpowiedzUsuń