środa, 22 maja 2013

Biały Dom !


Biały Dom jest symbolem całych Stanów Zjednoczonych. The White House znajduje się przy 1600 Pennsylvania Avenue w Waszyngtonie. Pierwszy Biały Dom został wzniesiony w latach 1793-1801, a odbudowano go po 13 latach. Jest to budynek rządowy, będący siedzibą Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Trzeba powiedzieć, że Biały Dom jest oficjalnie rezydencją prezydencką już od blisko 200 lat. Mieszkali tam w tym czasie wszyscy prezydenci USA, z wyłączeniem George`a Washingtona.
 
 
Architekt James Hoban

Obiekt zbudowany jest w stylu neoklasycznym, z kamienia ciosanego i kamieni. Głównym architektem Białego Domu był James Hoban. Budynek mieści 132 pokoje, 32 łazienki, aż 412 drzwi, 147 okien, 28 kominków, siedem zejść schodowych, do tego 3 windy, a nawet kino, kręgielnię i specjalny pokój do gry w bilarda. Sama posiadłość obejmuje swym zasięgiem również ścieżkę do uprawiania joggingu oraz kort tenisowy.

Cały kompleks Białego Domu widziany z lotu ptaka

W sierpniu 2001 roku Biały Dom został gruntownie odrestaurowany, z wykorzystaniem aż 40 różnych projektów obejmujących różne strefy posiadłości. Wjazdy i kolumny Białego Domu nareperowano, a sam budynek został odmalowany na kolor tzw. „szepczącej bieli”. Aby pomalować cały obiekt z zewnątrz potrzeba 570 galonów farby.
 

Biały Dom to jedyna rezydencja prezydencka otwarta za darmo dla społeczeństwa. Co ciekawe, ponoć jest ona nawiedzona. Najpopularniejszym duchem objawiającym się w Białym Domu jest duch Prezydenta Abrahama Lincolna. Są świadkowie, którzy wielokrotnie widzieli ducha w pobliżu jego byłej sypialni. Z kolei, głos Prezydenta Harrisona można usłyszeć czasem na strychu posiadłości. Sporadycznie widywane są duchy Prezydenta Andrew Jacksona i pierwszych dam Abigail Adams i Dolly Madison. Wierzy się, że zobaczenie ducha czarnego kota w suterenie poprzedza wszelkie narodowe tragedie. 

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. No coraz lepiej, coraz lepiej ;) Aż następnego się nie mogę doczekać :D Oby tak dalej :)

    OdpowiedzUsuń