czwartek, 28 marca 2013

Metro - New York


Zacznijmy od najważniejszego. Nowojorskie metro składa się z 468 stacji podzielonych na 26 linii o łącznej długości trasy 369 km i 1056 km długości toru. Metro nowojorskie jest jedną z trzech sieci metra na świecie pracujących 24 godziny na dobę. Opłaty za przejazd dokonuje się za pomocą karty MetroCard. 

Wg stanu na wrzesień 2010 metro nowojorskie dysponuje flotą 6310 wagonów metra

Dziennie przewozi ok. 5,2 mln osób (2008). Jest czwartą po szanghajskim, londyńskim i pekińskim metrze najdłuższą siecią metra na świecie, czwartą pod względem rocznej liczby przewożonych pasażerów (1,4 miliarda pasażerów w 2005) oraz drugą najstarszą w USA (starsze jest tylko metro w Bostonie).
 Pierwszą linię metra w Nowym Jorku otwarto 27 października 1904 roku. Nazywała się Ninth Avenue Line która została zamknięta w 1958 . Po pewnym czasie pojawił się na rynku konkurent IRT: BRT Brooklyn Rapid Transit Company później Brooklyn-Manhattan Transit Corporation – BMT) który budował głównie metro na Brooklynie. W 1932 roku powstała pierwsza linia budowana przez miasto, a tym samym powstała jeszcze jedna firma zajmująca się metrem w Nowym Jorku: Independent Subway System (IND). W 1953 roku powstał The New York City Transit Authority, który przejął władzę nad całą komunikacją w mieście w tym nad metrem. Od tej pory był tylko jeden właściciel metra dzięki czemu łatwiej jest nim podróżować(np. wcześniej nie można było przechodzić pomiędzy stacjami różnych właścicieli nie wychodząc na powierzchnię). W 1968  nad The New York City Transit Authority przejął władzę Metropolitan Transportation Authority (MTA) i rządzi metrem aż po dziś.

Linie metra w New York


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz