niedziela, 17 marca 2013


Dzień Świętego Patryka 


To święto wywodzi się z Irlandii ale również obchodzą go Nowojorczycy

  • Święto obchodzone jest również poza Irlandią, także w Polsce, co jest związane z popularnością kultury celtyckiej. W Stanach Zjednoczonych obchody Dnia św. Patryka sięgają 1737 r., kiedy "Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie" zorganizowało pierwszą paradę. 

Dzień Św. Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca nie tylko w Irlandii, ale praktycznie na całym świecie. To jeden z najweselszych dni w roku, podczas którego królują irlandzkie zabawy, irlandzkie jedzenie, irlandzka muzyka i oczywiście irlandzkie piwo. Dzień Św. Patryka jest w Irlandii tradycyjnie dniem wolnym od pracy, a każdy, kto chce zaakcentować jego obchody zakłada strój w kolorze zielonym. Zieleń jest narodowym kolorem Irlandii, nawiązującym do zielonych wzgórz tego pięknego kraju, a ponadto jest związana z postacią Św. Patryka. Św. Patryk - misjonarz i krzewiciel wiary chrześcijańskiej w Irlandii, miał za pomocą zielonej trójlistnej koniczynki wyjaśniać Irlandczykom dogmat Trójcy Świętej. Głównym symbolem święta jest więc koniczyna. W tym dniu na całym świecie obowiązuje hasło: "Wszyscy chcą być Irlandczykami" (ang: Everyone wants to be Irish on St. Patrick's Day). 

Z okazji Dnia Św. Patryka Amerykanie ubierają się na zielono, a w niektórych miastach kolorem tym maluje się nawet pasy dla pieszych. W Chicago na zielono barwiona jest cała rzeka przepływająca przez centrum miasta. Dzień Św. Patryka celebrują też na całym świecie miłośnicy kultury celtyckiej a także wszyscy, którzy cenią sobie dobrą zabawę. 
 

3 komentarze:

  1. szkoda że u nas nie ma takiego święta:(

    OdpowiedzUsuń
  2. nie wiedziałam o takim święcie ;o

    OdpowiedzUsuń
  3. U Nas to święto jest też obchodzone ... ale mnie hucznie niż w NY ;)

    OdpowiedzUsuń