poniedziałek, 18 lutego 2013


Informacje ogólne

Stan : Nowy Jork
Powierzchnia : 1250 km²
Ludność : 10 mln
Aglomeracja : 19 mln
Podział miasta : 5 dzielnic
Metro : 26 linii

Most Brookliński w Nowym Yorku 
Most Brookliński jest główną arterią łączącą Manhattan z Long Island


Most Brookliński, będący połączeniem pomiędzy Manhattanem, a Long Island, jest typowym mostem wiszącym. Po raz pierwszy jednak do budowy tak dużego mostu wykorzystano nowy materiał – zgrzewane żelazo – zapewniający dużo większą wytrzymałość na naprężenia. Budulec zastępujący używane do tej pory żeliwo pozwolił na wykorzystanie nitów (elementy żeliwne skręcało się śrubami). Fundamenty mostu są zagłębione na, odpowiednio: 24m po stronie Manhattanu i 13,5m po stronie Brooklynu. Każda z 4 lin składa się z ocynkowanych drutów o łącznej długości 5657 km i grubości 4,8 mm. Liny zaczepione są do dwóch 84 metrowych wież. Długość mostu to ok. 1830m.
Projektantem mostu był John Augustus Roebling. Most Brookliński był jego największym osiągnięciem, był też jednak powodem jego śmierci. Następnie budowę nadzorował jego syn Washington, który kierował projektem za pomocą lornetki ze swojego pokoju – choroba nie pozwalała mu na opuszczenie pomieszczenia. Konstrukcja została rozpoczęta w 1870 roku i trwała 3 lata. Koszt tego projektu oszacowano na 15 milionów dolarów. Początkowo dopuszczany był jedynie ruch konny i tramwajowy, lecz wraz z rozwojem infrastruktury drogowej most posiadł 6 pasów ruchu oraz obustronne chodniki. W momencie otwarcia Most Brookliński otrzymał miano najdłuższego na świecie i utrzymywał je przez siedem lat.



Ruch

Obecnie w ciągu dnia most pokonuje 120 tysięcy pojazdów, 4 tysiące pieszych i 3 tysiące rowerzystów. Departament Transportu pracuje w tej chwili na upłynnieniem przejazdu pomiędzy Manhattanem i Brooklynem, planując między innymi stworzenie pasów płynnego ruchu i wymianę nawierzchni. Do przebycia mostu uprawnione są pojazdy o masie nie przekraczającej 2,7t.

Kamerka Online na most  Brooklyn Bridge
KLIK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz